Да се не заборави

У Србобрану је одржан јавни час историје

У организацији Удружења бораца „Храбри борци“ из Србобрана чији чланови чувају историју ратова из деведесетих, дана 18. новембра 2024. године у Позориштанцу је одржан јавни час историје под називом “Часови историје и догађаја из 90-тих година прошлог века”.

Присутне госте и ђаке је најпре поздравио Мирко Славуј, председник удружења, и нагласио да су у питању две различите, али историјско врло важне чињенице и теме, које не смемо заборавити.

„Ради се о догађајима из деведесетих година прошлог века. Један од њих је егзодус Срба из Крајине у августу 1995. године, а друга је НАТО бомбардовање СР Југославије, која је почела 23. марта 1999. године и трајала је 78 дана. Наши гости су данас пуковник Золтан Дани, који је оборио „невидљии“ авион Ф117, и Саво Штрбац, правник, који ће нам говорити о рату у Хрватској и колонима избеглица, који су током 90-тих година дошли у Србију“, казао је Мирко Славуј.

Он се уједно захвалио председнику општине Радивоју Дебељачком и потпредседнику Владимиру Шарчеву, као и члановима општинског већа, који су подржали иницијативу за одржавање Јавног часа историје. Такође се захвалио директорима ОШ „Вук Караџић“ и ОШ. ЈЈ Змај, директорици гимназије „Светозар Милетић“, као и свим присутним ученицима и професорима на подршци.

Након њега присутнима се обратио модератор разговора Данијел Кулачин, историчар, рођен у Србобрану.

 “Зашто се бавимо прошлошћу, она је прошла и ње више нема, јел тако? Па није, ми живимо историју, живимо оно што су нам преци оставили, а свако данас сутра ће бити јуче. А да би знали где идемо и куда ћемо отићи, морамо да знамо шта се десило пре нас. Историја се учи из извора, а данас имамо два жива историјска извора, људе, који су били активни судионици историје и који су стварали историју“ објаснио је Кулачин.

За свега пар дана након почетка бомбардовања СР Југоставије од стране НАТО алијансе, пуковник у пензији Золтан Дани је 27. марта 1999. године је са својом јединицом оборио „невидљиви авион“ Ф117А СТЕЛТ са ракетом НЕВА. Он је овом приликом детаљно објаснио почетак бомбардовања на суверену СРЈ, као и када и на који начин је уништен борбени авион, понос америчке авиације.

“Ми се сада присећамо догађаја из 1999. године, то је она агресија која је учињена на нашу земљу без икаквих формалних одлука Савета безбедности УН. То је једна тотално ненормална одлука НАТО пакта, која је одлучила да бомбардује једну суверену и независну земљу без икаквог права. Добро је да се тога сећамо, поготову да сада разговарамо са децом, да ћемо деци да вратимо то сећање или можда тај историјски моменат. Важно је да не заборавимо, да је нас напао агресор без права да нас нападне, јер ми нисмо напали ни једну земљу НАТО пакта” – нагласио је Золтан Дани.

Он је помоћу презентације, графикона и фотографија део по део приказао чињенице тадашњих дешавања, односе снага, сам process обарања авиона Ф117, а ученици су из непосредне близине могли видети и један део са тог авиона.

Други час историје је одржао Саво Штрбац, председник Документационо-информативног центра Веритас који се бави правима и заштитом свих Срба, последицама рата, прикупљањем документација, проналажењем и идентификацијом погинулих у Хрватској. Како је у публици било доста деце, чији су родитељи или дедови 90-тих година били у избегличким колонама према Србији, они су већ нешто из породичних разговора знали о теми.

“Баш на данашњи дан су се десили неких важних, рекао бих чак преломних догађаји – као што је заузимања Вуковара од стране ЈНА. То је увелико определио даљи ток рата. У Далмацији се десила Шкабрња, што Хрвати данас обележавају као Дан сећања на погинуле. А занимљиво је да се истог дана десило велико страдање Срба, у западној Славонији и у Лици, у Горском котару, и покушао да деци кроз те конкретне примере кажем, шта је то рат. Шта то рат доноси, колико у једном дану може да буде страдалих. У рату нема поштеђених, страдају по правилу они невини као што је било на Петровачкој цести, како су хрватски авиони  током “Олује” убијали све у избегличким колонама, а хрвати сматрају, да је то био легални војни циљ. Све време истражујем, и сви ми знамо да није било ни тенка, нити било шта војно. Деца, који су данас дошли све то да послушају, слушали су врло пажљио, што ми је било додатан мотив да пренесем, да се нико не треба веселити рату, да је рат једно од најстрашнијих, што се може десити било којој генерацији”, објаснио је Саво Штрбац.

„Све што смо данас чули су изузетно битне историјске чињенице, битни су и часови историје, које је организовало ово удружење, и мислим да не треба стати на овоме, него треба наставити и сличне одржавати у будућности. По мени је веома битно да омладина види пред собом људе који су стварали историју, и да историја није нешто што је имагинарно и постоји само у књигама, важно је, да ученици виде да то нису само празне речи, него дела и људи, који су ту били пре нас, пре садашњости, у којој живимо“, рекао је на самом крају Данијел Кулачин.

Ласло Парацки